Sklep internetowy - Narzędzia CNC - Obróbka skrawaniem
Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do

Szlifierkami nazywamy elektronarzędzia przenośne i stacjonarne, przeznaczone do formowania kształtowego szlifowaniem. Szlifowanie z kolei to jedna z metod obróbki wykończeniowej przedmiotów o powierzchniach płaskich i kształtowych, jak też wałków lub otworów. Celem tych czynności jest uzyskanie jak najbliższej ideałowi gładkości obiektu poprzez usunięcie chropowatości materiału. Narzędzia do szlifowania określa się mianem ściernic.

Szlifierki

Szlifowanie – między estetyką a technologią

Zabiegi szlifierskie mają wyraźnie zaznaczony charakter estetyczny – przedmioty gładkie, wypolerowane, lepiej kojarzą się nam niż materiał szorstki, chropowaty, nierówny. Najlepsze efekty daje tutaj obróbka wykańczająca, chociaż możemy również stosować obróbkę zgrubną.

Ale w szlifowaniu nie chodzi tylko o efekt wizualny. Również nieustanny rozwój maszyn i części do nich (np. samochodów) powoduje wzrost wymagalności spełnionych kryteriów dotyczących parametrów gładkości.

Podział szlifierek

Szlifierki dzielimy ze względu na ich konstrukcję, funkcjonalność (sposób obróbki) oraz przeznaczenie. Powszechnie można zetknąć się z rozróżnieniem na szlifierki:

 • oscylacyjne – stopa szlifująca działa na zasadzie oscylacji, jest wprawiana w drgania przez silnik, a osadzony na stopie papier ścierny odpowiada za szlifowanie; doskonałe narzędzie do wykańczania drewna, a mocniejsze modele dają sobie radę z metalem, betonem czy gipsem;

 • mimośrodowe – uniwersalne oraz szybkie i dokładne; przydają się w szlifowaniu oraz polerowaniu płaszczyzn i lekkich krzywizn, posiadają pozwalającą na to elastyczną stopę; ruch szlifujący jest tu obrotowy i oscylacyjny; przydatne do metalu, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, lakieru samochodowego; najlepsze efekty obróbki uzyskuje się na powierzchniach płaskich;

 • taśmowe – przeznaczone do szlifowania i czyszczenia dużych powierzchni płaskich; konstrukcja oparta o przesuwną taśmę z papierem ściernym (pas bezkońcowy), który porusza się nieustannie w jednym kierunku, co ogranicza ryzyko występowania żłobień i zwiększa efektywność szlifowania; dobrze odnajdują się przy szlifowaniu zgrubnym, używane m.in. do drewnianych podłóg, boazerii;

 • stołowe (stacjonarne) – to tak zwany must have w każdym garażu i warsztacie; szlifierkę mocujemy do stołu, a za jej właściwości odpowiada zamontowana ściernica (najczęściej są to 2 koła), która wprawiona w ruch obrotowy i w kontakcie ze szlifowanym elementem pozwala nam na szybkie zdzieranie warstwy i kształtowanie przedmiotu; szlifierki stołowe są wręcz stworzone do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi tnących;

 • kątowe – wszechstronne, nadają się do cięcia, szlifowania, polerowania rozmaitych materiałów; więcej o kątówkach w dalszej części tekstu;

 • delta – rodzaj szlifierek oscylacyjnych, niewielkich rozmiarów, o trójkątnej stopie; bardzo dokładne, sięgają tam, gdzie inne szlifierki nie dają sobie rady, zastępując tym samym żmudne szlifowanie ręczne;

Królowa wszechstronności – szlifierka kątowa

Ten, kto zaprojektował szlifierkę kątową, z pewnością zasłużył na solidną nagrodę. Ciężko dziś obejść się bez popularnej kątówki w zasadzie przy jakiejkolwiek budowie, remoncie czy majsterkowaniu. To urządzenie niezwykle wprost wszechstronne.

Za jej uniwersalność odpowiada z pewnością prosta budowa i działanie tego elektronarzędzia. Zamontowany silnik napędza tarczę, nadając jej ruch obrotowy. W zależności od zamontowanej tarczy, zmienia się zastosowanie.

Mówiąc o funkcjonalności, szlifierka kątowa szeroko wykracza swoim zastosowaniem poza szlifowanie. Prosto rzecz ujmując, możemy nią:

 • ciąć rozmaite materiały budowlane – nawet beton zbrojony czy kamień i granit, ale także drewno, metale oraz tworzywa sztuczne (przy zastosowaniu odpowiednich tarcz),

 • przycinać płytki ceramiczne,

 • zeszlifowywać stare powierzchnie, np. klej,

 • używać zamiast bruzdownicy,

 • wygładzać spawy, oczyszczać powierzchnię spawalniczą,

 • szlifować i polerować – kątówka lepiej poradzi sobie z obróbką zgrubną, gdyż dokładniejsze są np. szlifierki oscylacyjne czy mimośrodowe

 • oczyszczać powierzchnie, np poprzez usuwanie rdzy z metalu.

Ze względu na dobór tarczy, szlifierki mogą służyć do cięcia (1-3 mm grubości tarczy) i do szlifowania (ok. 6 mm).

Materiały i narzędzia do szlifowania, czyli co założyć na szlifierkę?

Szlifować można zarówno metal, jak i drewno. To czyni szlifierki bardzo uniwersalnymi narzędziami, ale bez odpowiednio dobranych narzędzi ściernych możemy nie osiągnąć pożądanych efektów.

Narzędzia ścierne posiadają szeroki zakres kształtów i parametrów – np. dla ściernicy najważniejsza będzie jej twardość. Inne materiały to np. taśmy i papiery ścierne o rożnej ziarnistości, pilniki, tarcze do szlifierek, rolki i wałki, ściernice listkowe, pasty ścierne.

Ścierniwo, czyli materiał odpowiadający za obróbkę elementu, może być wykonany z:

 • elektrokorundu (syntetyczna postać tlenku glinu) – popularny, twardy i wytrzymały, do wielu zastosowań;

 • azotku boru (borazon, elbor) – na 2 miejscu względem trwałości po diamencie, wysoka odporność na temperatury, do szlifowania stali hartowanej i węglików;

 • diamentu syntetycznego – materiał najtwardszy, ale nieodporny na temperatury,

 • węglika krzemu (karborundu) – duża twardość, ale i kruchość; do precyzyjnej obróbki twardych stali, tytanu, tworzyw sztucznych.

Ważną cechą ścierniwa jest granulacja (gradacja, ziarnistość). Określa ona liczbę ziaren materiału ściernego na cal długości nośnika. Wybór rodzaju materiału ściernego zależy od typu obróbki (ręczna czy mechaniczna), materiału roboczego i podejmowanych czynności (obróbka zgrubna czy precyzyjna, powierzchnie płaskie czy kształtowe). Spoiwem ściernicy najczęściej są materiały naturalne, jak kleje skórne lub kostne, lub syntetyczne żywice.

Szlifierki specjalistyczne

Rynek nie znosi próżni, dlatego poza klasycznymi modelami szlifierek możemy znaleźć urządzenia specjalistyczne, ze zmodyfikowaną konstrukcją, nastawioną na wspieranie określonych działań.

I tak w ofercie naszej firmy znajduje się między innymi szlifierka o dużym zasięgu, szlifierka kątowa z długą szyjką czy szlifierka skokowa.

Podsumowując, szlifierki to uniwersalne, pożyteczne narzędzia, które warto mieć w przydomowym garażu czy warsztacie. Świat dzięki nim jest piękniejszy, gładszy i bardziej wypolerowany. Rozpiętość typów tych elektronarzędzi oferuje imponującą wielość zastosowań, a prosta obsługa pozwala na użytkowanie nawet przez laików obróbki. Zalecamy co najmniej posiadanie szlifierki kątowej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium