Sklep internetowy - Narzędzia CNC - Obróbka skrawaniem

Frez stożkowy tworzy w obrabianym przedmiocie rowki lub szczeliny o stożkowych ściankach. Posiadają one stożkową głowicę skrawającą, która jest szersza przy chwycie niż na końcu. W dzisiejszym przemyśle produkcyjnym zasięg niezbędny do wykonania wielu złożonych części przekracza granice wykonalności. Głębokie wgłębienia i skomplikowane operacje frezowania bocznego są typowe dla branży form, narzędzi i matryc, ale są także dość powszechne w wielu zastosowaniach obróbkowych wymagających ścian stożkowych. Na szczęście w wielu zastosowaniach o dużym zasięgu występują ściany ukośne sięgające do głębokich kieszeni i wnęk form. Zalety frezów stożkowych stają się oczywiste, gdy weźmie się pod uwagę wzrost powierzchni przekroju poprzecznego w porównaniu z narzędziami o prostym wysięgu. Ogólnie rzecz biorąc, im większa jest średnica narzędzia, tym jest ono mocniejsze. Narzędzie ze stożkową szyjką będzie miało większy przekrój poprzeczny, co spowoduje mniejsze ugięcie narzędzia i większą wytrzymałość w porównaniu z narzędziami o prostym wysięgu.

Rozważając frez z prostą szyjką w porównaniu z takim samym frezem z lekko stożkową szyjką, można zauważyć wyraźne korzyści w zakresie wydajności i produktywności narzędzia. Już przy kącie 3° na stronę, posuw może być zwiększony średnio o 10% w porównaniu z szyjką prostą. W zadaniach długotrwałych lub operacjach wymagających długiego czasu pracy może to oznaczać znaczne skrócenie czasu i obniżenie kosztów produkcji. Ten sam kąt 3° zapewnia także o 60% mniejsze odchylenie narzędzia w porównaniu z narzędziem z prostą szyjką. Stożkowatość zaledwie o pół stopnia zapewnia także zmniejszenie ugięcia o 10%, nawet w przypadku krótszych odcinków. Zmniejszenie odchylenia skutkuje mniejszym odpryskiwaniem, lepszym wykończeniem i ostatecznie wyższą jakością produktu. Pomimo potencjalnych istotnych korzyści wynikających z niewielkiego stożka, należy pamiętać, że frezy stożkowe do metalu nie są odpowiednim wyborem do każdego zadania. W zależności od kąta nachylenia ścianki przedmiotu obrabianego, frez stożkowy może kolidować z przedmiotem obrabianym w sytuacjach, w których narzędzie proste by tego nie zrobiło.

Nawet niewielkie stożkowanie zapewnia większą wydajność narzędzia w porównaniu z tym samym narzędziem z prostą szyjką. Dzięki większej wytrzymałości i mniejszemu odchyleniu, korzyści ze stosowania frezów stożkowych mogą być znaczące i obejmować znacznie szerszy zakres branż i zastosowań niż tylko narzędzia do form i matryc. Tam gdzie pozwalają na to luzy, należy wybrać frez o największym możliwym kącie stożkowym, aby zapewnić optymalną wydajność narzędzia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium