Producent
Cena
-
od
do
Wiertarka warsztatowa jest stacjonarnym lub stołowym elektronarzędziem przeznaczonym do wiercenia precyzyjnych otworów w drewnie, metalu lub innym materiale. Podobnie jak w wiertarkach ręcznych, tak samo tutaj wykorzystuje się różne rodzaje wierteł do wykonywania otworów o pożądanych średnicach. Ale w przeciwieństwie do wiertarki ręcznej, wiertarki maszynowe są urządzeniami stacjonarnymi lub stołowymi. Jeśli potrzebujesz narzędzia do wiercenia tylko do drobnych napraw domowych i okazjonalnych projektów stolarskich, prasa wiertarska prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak chcesz poważnie zająć się obróbką drewna lub metalu, wiertarka stołowa lub kolumnowa ułatwi Ci precyzyjną obróbkę otworów.
1 249,13 zł
Cena netto: 1 015,55 zł
2 231,33 zł
Cena netto: 1 814,09 zł
5 755,54 zł
Cena netto: 4 679,30 zł
12 698,54 zł
Cena netto: 10 324,02 zł
18 435,71 zł
Cena netto: 14 988,38 zł
9 774,66 zł
Cena netto: 7 946,88 zł
6 088,72 zł
Cena netto: 4 950,18 zł
5 104,04 zł
Cena netto: 4 149,63 zł
16 024,87 zł
Cena netto: 13 028,35 zł
7 308,13 zł
Cena netto: 5 941,57 zł
2 075,74 zł
Cena netto: 1 687,59 zł
1 002,06 zł
Cena netto: 814,68 zł
Pełnowymiarowa stacjonarna wiertarka kolumnowa jest ciężka i stosunkowo droga oraz zajmuje cenne miejsce w warsztacie. W przeciwieństwie do wiertarek ręcznych, których praca polega głównie na sile ramion i stabilności operatora, aby wywiercić dokładny, czysty otwór, wiertarki warsztatowe są precyzyjne z założenia. Obrotowa rękojeść kontroluje opadanie mechanizmu zwanego wrzecionem (wiertło jest trzymane w uchwycie wiertarskim na końcu tego wrzeciona), które może poruszać się tylko w pionie. To sprawia, że idealnie precyzyjne otwory są dużo łatwiejsze do wykonania. Wszystkie modele posiadają ogranicznik głębokości wiercenia zapewniające powtarzalność otworów.
Wiertarka warsztatowe jest znaczącą inwestycją z pewnymi zmiennymi, które trzeba zrozumieć przed zakupem odpowiedniego modelu. Oto główne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu wiertarki.
Typ wiertarki
Istnieją dwa główne typy wiertarek warsztatowych: modele słupowe (kolumnowe) i stołowe. Modele stołowe są mniejsze, lżejsze i bardziej przenośne. Modele podłogowe są cięższe i trudniejsze do przenoszenia, ale mają większą moc, wydajność i różne funkcje.
Rozmiar wiertarki
Wszystkie wiertarki warsztatowe mają dwa główne elementy rozmiaru do rozważenia: skok wrzeciona i dystans wiertła od kolumny, który określa maksymalną szerokość materiału, który można zmieścić na wiertarce. Skok wrzeciona sprowadza się do tego, jak głęboko wiertarka może poruszać się w dół, gdy obracasz rękojeścią. Modele stołowe mogą pozwolić tylko na dwa lub trzy cale pionowego ruchu w dół, podczas gdy najlepsze pełnowymiarowe jednostki mogą poruszać się na pięć lub sześć cali.
Moc wiertarki
Najlepszym sposobem oceny mocy prasy wiertarskiej jest obliczenie mocy w watach. Wszystkie modele mają na tabliczce znamionowej natężenie prądu w amperach i napięcie w woltach. Pomnóż je razem i otrzymasz moc [W]. Im wyższa moc, tym potężniejsze narzędzie i tym twardsze materiały, które będziesz w stanie przewiercić. Największe wiertarki kolumnowe, kadłubowe mają moc około kilka kW. Modele stołowe mają zazwyczaj jedną trzecią tej mocy.
Prędkość obrotowa wiertarki
Większość wiertarek posiada zmienne prędkości obrotowe dla efektywnego wiercenia w różnych materiałach. Modele z wyższej półki oferują więcej trybów prędkości. Modele stołowe oferują zazwyczaj pięć lub sześć prędkości, podczas gdy dobry model podłogowy może mieć ich nawet 16. Dlaczego prędkość obrotowa ma znaczenie? Im twardszy jest materiał, w którym wiercimy, tym mniejsza prędkość obrotowa wiertła jest potrzebna.
Cechy
Stół wiertarki to miejsce, w którym umiejscawia się obrabiany przedmiot, a w prawie wszystkich modelach stół można przesuwać w górę i w dół, aby zrobić miejsce na obrabiany przedmiot. Wiele modeli umożliwia również przechylanie stołu co pozwala na wiercenie pod różnym kątem. Niektóre modele mają podświetlenie LED lub prowadnice laserowe, aby pokazać dokładnie gdzie będzie znajdował się środek otworu.