Otwornica (piła otworowa, wycinak do otworów, wiertło koronowe) to typ piły z brzeszczotem o cylindrycznym kształcie, która służy do wycinania regularnych, okrągłych otworów o równych krawędziach, różnej średnicy i głębokości, w rozmaitych materiałach budowlanych. Jest używana jako akcesorium w połączeniu z wiertarką elektryczną lub szlifierką kątową.

Otwornice

Otwornica Bi - metalowa HSS, d = 29 mm - Abraboro (AB30029000) Otwornica Bi - metalowa HSS, d = 29 mm - Abraboro (AB30029000)
Producent: ABRABORO
Cena:

35,94 zł

Cena netto: 29,22 zł

zobacz więcej
Otwornica uniwersalna HM - TCT Multi Hole, d = 29 mm - Abraboro (AB31029000) Otwornica uniwersalna HM - TCT Multi Hole, d = 29 mm - Abraboro (AB31029000)
Producent: ABRABORO
Cena:

38,49 zł

Cena netto: 31,29 zł

zobacz więcej

Ogólna budowa i charakterystyka otwornicy

Otwornica składa się z metalowego, najczęściej stalowego, cylindra. Piła obrotowa mocowana jest do uchwytu wiertarskiego za pomocą trzpienia mocującego. Brzeszczot pierścieniowy jest wyposażony w osadzone na jego krawędzi zęby tnące lub diamenty przemysłowe oraz centralnie umiejscowione wiertło prowadzące, zwane pilotem (choć jego obecność nie jest regułą).

Wiertło centrujące pozwala na wykonanie otworu startowego przed rozpoczęciem cięcia. Ułatwia prowadzenie narzędzia, utrzymanie go w osi oraz zapobiega przesuwaniu się, co umożliwia wykonanie pożądanego otworu w wierconym przedmiocie.

Otwornica może wycinać otwory o znacznie większej średnicy niż standardowe wiertło (nawet do 300 mm). Otwór w obrabianym przedmiocie powstaje bez konieczności przecinania rdzenia materiału, dzięki czemu wiercenie zużywa mniej mocy.

Krawędź cięcia jest zaprojektowana tak, aby była nieco większa niż średnica pozostałej części otwornicy, dzięki czemu otwornica ma mniej szans na zakleszczenie się. Pył i wióry z wykrawanego otworu są usuwane za pomocą wyciętych na ścianie bocznej cylindra otworów wyrzutowych. Z kolei jedynym ograniczeniem głębokości wierconego otworu jest długość cylindra. Ograniczenie to można pominąć, stosując przedłużkę do otwornicy, należy tylko pamiętać o potrzebie wyjmowania narzędzia z otworu co jakiś czas, by wyczyścić je z pozostałości materiału.

 

Konstrukcja zębów

Zęby w otwornicy mają największy wpływ na charakterystykę cięcia. Posiadają zmienną lub stałą podziałkę i są zazwyczaj nastawione pod kątem 60°, aby łatwiej przecinać materiał.

Zmienna podziałka oznacza, że odległość między zębami jest różna. Zapewnia to gładsze cięcie i mniejsze zużycie ostrza. Stała podziałka to taka, w której odległość pomiędzy ostrzami pozostaje niezmienna. Tną one nieco wolniej niż otwornice o zmiennej podziałce, ale zapewniają dokładniejsze cięcie.

Piły otworowe są dostępne z różnymi wskaźnikami TPI (teeth per inch – ilość zębów na cal). Im wyższe TPI, tym wolniejsze cięcie, ale gładsze wykończenie. Im niższe TPI, tym szybsze cięcie, ale mniej gładkie.

Typowe TPI dla otwornic mieści się w granicach 3-14. Otwornice z niskim TPI (1-4) tną szybko, ale wykończenie otworu może nie być gładkie. Te ze średnim TPI (5-9) to kompromis pomiędzy szybkością a gładkością cięcia. Natomiast piły z wysokim wskaźnikiem zębów na cal (10+) oferują wysokiej jakości, regularne wykończenie.

Warto zauważyć, że im wyższe TPI, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozerwania obrabianego elementu przez otwornicę. Im niższe TPI, tym to prawdopodobieństwo większe.

 

Zastosowanie otwornic

Ponieważ piły otwornicowe tną tylko po obwodzie wykonywanego otworu, są zwykle szybsze i bardziej wydajne niż standardowe wiertła. Sprawują się szczególnie dobrze przy wycinaniu większych otworów (od 25 mm w górę). Dzięki precyzji większej niż w przypadku wierteł krętych lub łopatkowych, otwornice oferują staranniejsze wykończenie i eliminują konieczność wykonywania bardziej skomplikowanych cięć. Ten sam otwór może zostać wykonany znacznie szybciej i z mniejszym zapotrzebowaniem na moc.

Do typowych zastosowań otwornic należy wykonywanie otworów pod rury, instalacje wodno-kanalizacyjne i przewody, puszki elektryczne. Otwornic z zębami używa się do większości materiałów, takich jak drewno, plastik i inne tworzywa sztuczne, miękkie tynki oraz stale i metale. Diamentowe piły otwornicowe bez problemu przewiercają płytki ceramiczne, płytki porcelanowe, granit, marmur, beton, metale, cegłę. Dzięki różnym rodzajom otwornic możliwa jest praca z większością powszechnie występujących w budownictwie materiałów.

 

Rodzaje pił otworowych

Jednym z czynników definiującym podział pił otworowych jest rodzaj obrabianego przez nie materiału. Możemy więc wyróżnić kilka podstawowych klas:

  • otwornice do betonu,

  • otwornice do drewna,

  • otwornice do blachy,

  • otwornice do gresu,

  • otwornice do szkła.

Natomiast wiele otwornic ma znacznie bardziej uniwersalny charakter i nadaje się do obróbki wielu materiałów. Materiał wykonania części roboczej otwornicy określa tu typy materiału, z którym otwornica może pracować.

 

W naszym sklepie internetowym stosujemy podział, zgodnie z którym wyróżniamy:

  • otwornice bimetalowe – z korpusem z ulepszonej stali węglowej i zębami ze stali szybkotnącej, głównie kobaltowej (z zawartością kobaltu nawet do 8%); do otworów w stali, metalach, drewnie, tworzywach sztucznych, płytach g-k, płytach drewnopochodnych;

  • otwornice węglikowe – z ostrzami z węglików spiekanych, twardsze i wytrzymalsze; do stali stopowych, nierdzewnych, płytek ceramicznych, drewna;

  • otwornice diamentowe – brak zębów, pokryte nasypem diamentowym; do betonu, marmuru, kamienia;

  • otwornice SDS – z chwytem SDS; do przepustów rurowych, puszek elektrycznych podtynkowych; wiercenie w murze, kamieniu, glazurze, betonie, marmurze;

  • inne otwornice – m.in. z wymiennymi wkładami, wyrzutnikiem, do otworów pod krany;

  • akcesoria do otwornic – uchwyty mocujące, wiertła prowadzące, adaptery, przedłużki;

  • zestawy otwornic.

 

Rozmiary otwornic

Istnieją różne rodzaje otwornic, a ich standardowe rozmiary zwykle obejmują przedział od 14 mm do 210 mm średnicy, chociaż na rynku dostępne są średnice mniejsze (głównie w otwornicach diamentowych) oraz większe (np. do użytku z wiertnicami). Otwory poniżej tej wielkości można zwykle wykonać przy użyciu standardowego wiertła, natomiast większe średnice wymagają zastosowania innych metod cięcia.

Rozmiar wybieranej otwornicy powinien zależeć od zastosowania. Istnieją standardowe średnice używane do konkretnych zadań, takich jak montaż rur odpływowych, umieszczanie gniazd elektrycznych w suchej zabudowie czy zabezpieczeń w drzwiach.

 

W porównaniu do wiertła

Główną zaletą otwornic w porównaniu z tradycyjnymi wiertłami jest ich wydajność, ponieważ tylko niewielka część usuwanego materiału jest faktycznie cięta, co ostatecznie zmniejsza całkowite zapotrzebowanie na moc i czas wykonywania otworu.

Kolejną zaletą w stosunku do wierteł jest szerszy zakres rozmiarów. Na przykład otwór o średnicy 100 mm wymagałby ogromnego wiertła krętego lub łopatkowego, którego nie można wykonać wiertarką elektryczną lub wiertarką stołową, ale można go stosunkowo łatwo wyciąć otwornicą.

 

Krótki poradnik wiercenia otwornicą

Po określeniu rozmiaru otworu, który trzeba wyciąć, i wybraniu otwornicy odpowiedniej do ciętego materiału, posługiwanie się nią jest całkiem proste. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Włóż trzpień mocujący przez tylną część otwornicy. Przykręć piłę do otworów na gwincie trzpienia aż do uzyskania pewnego zamocowania.

  2. Włóż trzpień mocujący do uchwytu wiertarskiego i dokręć go do momentu uzyskania pewnego zamocowania.

  3. Jeśli w zestawie nie ma wiertła pilotującego, możesz samodzielnie wywiercić otwór pilotujący (choć nie jest to konieczne).

  4. Ustaw otwornicę w miejscu, w którym chcesz wykonać cięcie.

  5. Zacznij wiercić powoli i stopniowo zwiększaj prędkość obrotową wiertła.

  6. Od czasu do czasu wycofaj piłę z otworu, aby usunąć pył.

  7. Po udanym wywierceniu otworu usuń odpady z otwornicy.

Należy pamiętać, że do wiercenia należy zawsze używać wiertarki o odpowiedniej mocy i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium