Imadło czyli niezastąpione narzędzie i jego pochodzenie.

Nie wiadomo, kto w zamierzchłych czasach wpadł na pomysł takiego zamocowania obrabianych przedmiotów, aby nie przesuwały się pod naporem piłowania, cięcia czy wiercenia. Zadziwiające jest to, że dzisiaj, w erze komputerów, imadło jako czysto mechaniczne narzędzie jest niezbędne i żaden warsztat wypełniony urządzeniami elektronicznymi nie może się bez niego obejść.

Decydującym krokiem w rozwoju tego niezbędnego narzędzia do jego obecnej postaci było zastąpienie w średniowieczu technik zaciskania z użyciem klina i młotka zaciskami z gwintem. Wada: ruchome szczęki mogły być prowadzone tylko promieniowo, dzięki czemu zaciskane przedmioty mniej się przechylają. Dopiero wraz z wprowadzeniem w 1750 roku imadła równoległego, na którym ruchome szczęki prowadzone były na poziomych, regulowanych szczelinach, dokonano przełomu w celu optymalnego zastosowania.

W 1830 roku w Anglii wyprodukowano pierwsze żeliwne imadło. Ciekłe żelazo można było łatwo przekształcić w dowolny kształt. Podczas zalewania w odlewie często pojawiały się kieszenie powietrzne czyli ubytki. Struktura była przez to porowata i krucha. Rezultat: niewystarczająca wytrzymałość przy cięższych zadaniach, powodująca pęknięcia. Z tego powodu ze stali wykonuje się na przykład części istotne dla bezpieczeństwa w przemyśle samochodowym oraz wysokiej jakości imadła niełamliwe. Struktura stali jest ujednolicana poprzez kucie. Wraz z wprowadzeniem młota udarowego o dużej sile uderzenia i zastosowaniem kuźni o ścisłych tolerancjach rozwiązano problem dokładnego kształtowania.

Imadła

Podkładka prowadząca 48x37 mm do imadła FPZ, FPZB, FPZV 125 mm DARMET Podkładka prowadząca 48x37 mm do imadła FPZ, FPZB, FPZV 125 mm DARMET
Producent: DARMET
Cena:

14,76 zł

Cena netto: 12,00 zł

zobacz więcej

Kiedy Josef Heuer, eksperymentator i wynalazca z Iserloh, wynalazł w 1925 roku nową konstrukcję imadła kuźniczego z rewolucyjną dwupryzmatyczną prowadnicą, firma Brockhaus w Plettenberg, Sauerland, była już jedną z największych kuźni matrycowych w Niemczech. Znaczenie wynalazku zostało uznane za dalekowzroczne. W 1927 roku złożono wniosek patentowy i w ten sposób rozpoczęto produkcję tego imadła. W ten sposób powstało znane na całym świecie i sprzedające się w milionach sztuk imadło HEUER.

Udany początek i rozwój

Kronika mówi: "w tym samym roku, z wielkim wysiłkiem, nowe imadło zostało po raz pierwszy z sukcesem zaprezentowane na jesiennych targach w Lipsku, co zaowocowało znacznymi zamówieniami". Nic więc dziwnego, że gwarantowana niełamliwość czystej stali "HEUER - PRIMUS" osiągnęła rekordowe wyróżnienie w swojej klasie. Ten sukces nie pozwolił technikom z Brockhausu osiąść na laurach. Wraz z HEUER Primus skonstruowali oni imadło, które otwierało się z tyłu, imadło, które otwierało się z przodu - w kierunku operatora. W ten sposób możliwe stało się mocowanie i obróbka nawet dużych przedmiotów pionowo przed stołem warsztatowym. Nowy model został odpowiednio nazwany HEUER FRONT. Operatywność HEUER FRONT została jeszcze bardziej ulepszona i zwiększyła się jego uniwersalność. W ten sposób śruba prowadząca z gwintem trapezowym podwójnym zapewniła dużą, precyzyjną i szybką siłę mocowania a kute szczęki chwytające rury dodatkowe zastosowanie. Dedykowane imadła rurowe stają się wtedy zbędne.

Droga do doskonałego narzędzia

Po drugiej wojnie światowej, w Brockhaus Heuer z wielkim zaangażowaniem rozpoczęto prace nad nowymi produktami. W czasie odbudowy Niemiec, na imadła był popyt większy niż kiedykolwiek. Między innymi etykieta "Made in Germany" dla produktów technicznych przyczyniła się do światowego sukcesu. Słowo o "Made in Germany": Imadła HEUER są produkowane w samych Niemczech od ponad 80 lat. Nowoczesne metody produkcji, szczególnie w zakresie spawania i kucia, skłoniły wynalazcę Josefa Heuera do starań o nowy patent w 1948 roku. Dzisiejsze imadło HEUER jest oparte na koncepcji tego patentu. Równolegle z doskonaleniem metod produkcji technicy z Brockhausu pracowali nad ulepszeniem modeli zgodnie z zasadą: "małe szczegóły mają wielkie znaczenie". Na przykład poprzez tarczę dociskową, sprężynę i pierścień zatrzaskowy wrzeciono zostało tak ustawione, że wyeliminowano luzy.

Obecnie imadło firmy HEUER ma centrycznie regulowaną prowadnicę, kute szczęki w standardzie, zabezpieczone położenie wrzeciona, a ze względu na jego smukłość dzięki kutym w matrycy szynom prowadzącym - korzystną zdolność mocowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium